سقف متحرک (مدل پیشرو)

سقف متحرک

سقف‌های متحرک ماهوت (مدل پیشرو)

سقف متحرک (مدل پیشرو) سایبانی منحصر به فرد از خانواده‌ی +Shade است که امکان سایه‌اندازی و یا استفاده از نور روز را، بسته به نیاز کاربر فراهم می‌آورد. این سقف متحرک که به صورت دستی و یا با استفاده از کنترل از راه دور قابل کنترل است، پوششی مناسب برای فضاهای باز رستورانی و ویلاها است که با هر محیطی سازگاری دارد.

 

سقف متحرک و کاربرد آن

سازه‌های گسترش‌پذیر، نظیر سقف‌های متحرک، در آغاز پیدایششان برای این که حالت باز و بسته شونده خود را حفظ کنند در اندازه‌های کوچه ساخته می‌شدند. در دهه ۸۰ میلادی و در پی تصمیم دولت ایالات متحده آمریکا بود که برای تاسیس یک پایگاه فضایی، ناسا هزینه پژوهش در خصوص سازه‌های باز و بسته شونده را فراهم کرد تا سازه‌ای مناسب جهت حمل در فضاپیما و استفاده در فضا تولید شود.
این سازه‌ها باید این قابلیت را می‌داشتند که پس از حمل به فضا گسترش‌پذیر باشند و به اصطلاح باز شوند.

سقف‌های متحرک، راحت و مقرون‌به‌صرفه

امروزه استفاده از سازه‌های باز و بسته شونده روز به روز بیشتر شده است کما این که سقف‌های متحرک در دو دهه اخیر بسیار مورد استفاده قرار گرفته‌اند. نمونه‌های بارز استفاده از این سازه‌ها در استادیوم‌های ورزشی و اماکن عمومی است. هماهنطور که شاهد هستیم برپایی مسابقات ورزشی و کنسرت‌ها در سال‌های گذشته به نحو چشمگیری افزایش یافته است.
پر واضح است که لغو هر یک از این برنامه‌ها به علت آب و هوای نامناسب، هزینه‌هایی را در پی خواهد داشت. به عنوان مثال می‌دانیم که چمن زمین فوتبال و تنیس به نور خورشید نیاز دارد لذا استادیوم‌هایی که زمین چمن دارند همواره بدون سقف ساخته می‌شوند تا از نور خورشید جهت رشد چمن استفاده شود.
اما بازی در این استادیوم‌ها زمانی که آب و هوا بسیار نامساعد باشد ناممکن می‌شود و همین امر باعث لغو یک مسابقه و در نتیجه تحمل هزینه‌های بسیار و برگزاری مسابقه مجدد را در پی دارد. در نتیجه، برای غلبه بر این مشکل، سقف‌های متحرک ساخته شدند.

استفاده از سازه‌های چادری به طور کلی و سقف‌های چادری به طور خاص به عنوان سایبان، یکی از پرکاربردترین این نوع سازه‌ها می‌باشد. با ورود سقف‌های متحرک به بازار، کارفرمایان استفاده از سایبان متحرک استقبال بهتری کرده‌اند.
در مکان‌هایی نظیر کافی‌شاپ‌ها، استادیوم‌ها و آمفی‌تئاترها سقف‌های متحرک ارجحیت دارد چرا که سقف بازشو قابلیت استفاده از فضای باز در شرایط مناسب آب و هوایی و در عین حال تامین سقف در شرایط بارانی و برفی را برای کارفرمایان فراهم می‌کند.

ویژگی‌های سقف‌های متحرک شرکت ماهوت

سقف‌های متحرک شرکت ماهوت (مدل پیشرو) امروزه در نزد طراحان و معماران به عنوان یک محصول دوست داشتنی و منحصر به فرد کاربرد وسیعی پیدا کرده است. این سقف‌ها توانسته‌اند استفاده بهینه از هر فضایی را در تمامی فصول ممکن سازند. امروزه تعیین سَبک، حالت و فضای مسقف در یک محل به اندازه مبلمان و چیدمان سایر اشیاء مهم و تاثیرگذار است.

از ویژگی‌های بارز سقف‌های متحرک ماهوت (مدل پیشرو) که باعث افزایش استفاده از آنها در فضاهای مختلف معماری شده است می‌توان به تطبیق‌پذیری با شرایط محیطی، کاهش مصرف انرژی، نصب سریع و آسان، زیبایی و کیفیت بالای محصول و نیز پاسخگویی مناسب به نیازهای مشتریان در ایجاد فضاهای دلنشین در جهت آسایش کاربران آن اشاره کرد.
همچنین سقف‌های متحرک این امکان را به معماران و سایر استفاده‌کنندگان می‌دهند که از آنها در تمام یا بخشی از سازه مورد نظرشان استفاده کنند و از سهولت در جابجایی بهره ببرند. این سازه‌ها بسیار کارامد بوده و نسبت به سایر سازه‌های سقفی مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند.

کاربردها و ویژگی‌های سقف‌های متحرک ماهوت (مدل پیشرو)

بخش مهندسی شرکت ماهوت به طور تخصصی در فرآیند طراحی، ساخت و تولید سازه‌های پارچه‌ای هیدرولیکی نظیر سقف‌های متحرک تحقیقات بسیاری انجام داده و در ارائه مشاوره به معماران و طراحان این حوزه بسیار مشتاق است. لازم به ذکر است که استفاده از این این سازه‌ها در فضاهای خاص، کاربردهای متفاوتی دارند که در ادامه به مواردی از این دست اشاره می‌شود:

 • سقف استادیوم‌ها، سالن‌ها، تالارها، محل اجتماعات و تشریفات

یکی از کاربردهای مهم سقف‌های پارچه‌ای متحرک ماهوت، استفاده در مکان‌های ورزشی نظیر استادیوم‌ها و فضاهای ورزشی و همچنین در سالن‌ها و ساختمان‌های بزرگ نظیر تالار، محل اجتماعات و تشریفات است. فضاهایی که مجهز به سقف‌های متحرک هستند علاوه بر استفاده زیر نور خورشید، امکان استفاده از فضا را در شرایط بد جوی را نیز می‌دهند.
همچنین این سازه‌ها امکان استفاده بهینه از باغ-تالارها و سالن‌های ویژه مجالس را فراهم می‌کند. در فصول گرم سال امکان برگزاری مراسم در فضای باز و در فصول سرد سال امکان استفاده از سقف باعث می‌شود صاحبان سالن‌ها امکان پذیرایی از میهمانان بیشتری را داشته باشند که موجب توجیه اقتصادی خوب این سازه‌های متحرک است.

 • سقف رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها

کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌ها جزو مکان‌هایی هستند که استفاده از فضای باز یکی از مزیت‌های آنها می‌باشد. در فضای باز، استفاده از سایبان برای کافی‌شاپ و رستوران یکی از کاربردهای بسیار متداول سازه‌های پارچه‌ای متحرک ماهوت است چرا که صاحبان کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌ها ترجیح می‌دهند از مشتریان خود در طول روز و زمان‌هایی که هوا مطلوب است در فضای باز پذیرایی کنند و در زمان تابش شدید آفتاب و یا بارش باران و برف با استفاده از سقف‌های متحرک، فضایی دلنشین را برای آنها فراهم آورند.
لازم به ذکر است که سایبان‌های ثابت در تراس‌ها، روف‌گاردن‌ها و فضاهای باز و یا در فضای جلوی این ساختمان‌ها احتمال تعارض با قوانین و مقررات شهرداری را داشته به همین دلیل سازه‌های چادری متحرک بسیار مورد توجه و علاقه صاحبان این صنف است.

 • سایبان استخر‌های روباز

یکی دیگر از کاربردهای سقف‌های پارچه‌ای متحرک ماهوت به عنوان سایبان استخرهای روباز است. در طول روز این احتمال وجود دارد که با وارد شدن آشغال و گرد و غبار به استخر و گرم شدن آب و تبخیر آن، از کیفیت آب استخر کاسته شده که این موضوع باعث نارضایتی صاحبان و استفاده‌کنندگان گردد.
لذا هم در استخرهای روباز عمومی و هم در ویلاهای شخصی استفاده از سقف‌های متحرک ماهوت (مدل پیشرو) به عنوان محافظ استخر و همچنین سایبان اطراف استخر بسیار کاربرد دارد. از این سایبان‌ها می‌توان به عنوان ایجاد حریم خصوصی برای استفاده‌کنندگان در مواردی که استخر توسط ساخنمان‌های مجاور دید دارد استفاده کرد.
علاوه بر آن ایجاد ظاهری مدرن و زیبا، جلوه‌ی خاصی به ویلای شخصی و محوطه‌سازی فضای اطراف استخرهای عمومی می‌بخشد.

با استفاده از سقف‌های متحرک ماهوت (مدل پیشرو) قابلیت‌های منحصربه‌فرد دیگری نظیر سایه‌اندازی و استفاده از نور روز به طور همزمان و بر اساس نیاز کاربر فراهم می‌گردد تا بتوان در هر حالتی آسایش مشتریان را فراهم آورد. این سقف‌ها قابلیت اجرا در محیط‌های مختلف و سازگاری با انواع شرایط جوی را داشته و علاوه بر موارد ذکر شده، کاربردهای فراوان دیگری نیز دارند که عبارتند از:

 • سرپناه و سایه‌بان یا محافظ در برابر بارندگی
 • گلخانه‌ها و سایر فضاهای سرپوشیده مورد نیاز در کشاورزی
 • پوشش تراس
 • پارکینگ
 • بام سبز
 • فضای بازی کودکان
 • روکش منابع سوخت
 • و…

همچنین در مورد مزایای این سقف‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تطبیق پذیری با شرایط محیطی
 • کاهش مصرف انرژی
 • امکان استفاده در تمام سازه یا بخشی از آن
 • سهولت جابجایی
 • امکان استفاده در بحران
 • اقتصادی بودن (که بستگی به مقیاس و نوع پروژه نیز دارد.)

استفاده از سقف‌های متحرک ماهوت (مدل پیشرو)، راهکاری بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه برای زیباسازی، بهینه‌سازی و ایمن‌سازی کلیه مکان‌های تفریحی، تجاری، اداری و مسکونی است. تطبیق پذیری با شرایط محیطی، کاهش مصرف انرژی و نیز پاسخگویی مناسب به الزامات عملکردی یک بنا در جهت آسایش کاربران آن، استفاده از سقف متحرک ماهوت (مدل پیشرو) را در فضای معماری امروز افزایش داده است.

سایبان های مدرن