دانشنامه فنی

سقف پارچه ای متحرک – سقف اتوماتیک

سازه چادری متحرک چیست؟

به سایبان ها و سقف هایی از جنس پارچه مخصوص (معمولا ضد آب و ضد UV) که قابلیت باز و بسته شدن اتوماتیک (جمع شدن برقی) داشته باشد سقف پارچه ای متحرک یا سازه چادری می گویند .

تغییرات و تنوع آب و هوایی در مناطق و شهرهای مختلف باعث می شود. که در هر منطقه از تکنولوژی های مناسب با آن آب و هوا استفاده شود. یکی از این تکنولوژی ها و رویکردهای مدرن استفاده از سقف متحرک است. که علاوه بر زیبایی و غنای ظاهری، به راحتی در هر اقلیمی قابل استفاده است. سقف متحرک که یکی از انواع سقف های برقی و اتوماتیک و سقف جمع شونده به شمار می رود  انواع مختلفی دارد و از متریال متنوع در ساخت آن استفاده می شود که اینجا ما به نوع پارچه ای  یا چادری آن می پردازیم و بر دو دسته ی ثابت و متحرک به شکل عام تقسیم می شود.

سایه بان و سقف پارچه ای

سقف های پارچه ای دیگر نسل جدیدی از سازه ها به شمار می آیند که سقف هایی با دهانه های بزرگ و به صرفه با استفاده از پوسته های پارچه ای صنعتی کاملا سبک ایجاد می شوند. با توجه به سبک بودن وزن پارچه، نیازی به پروفیل های بزرگ و سنگین نخواهد بود و همچنین با توجه به پیش ساخته بودن سیستم سقف پارچه ای، زمان اجرای پروژه به طور چشمگیری کاهش می یابد.

سقف متحرک پارچه ای از یک سیستم پارچه ای و آلومینیومی تشکیل شده است که بر روی ریل حرکت می کند. همان طور پیش تر گفته شد سقف های متحرک به دو نوع متحرک و ثابت دارند. به همین سبب در سقف های متحرک پارچه ای اتوماتیک که با نصب یک موتور، نیروی محرکه این سقف به وجود می آید، از طرفی با طراحی یک ریموت کنترل و یک دگمه، جمع شدن و باز شدن سایه بان پارچه ای به صورت خودکار و کنترل شده انجام می شود. اما در مدل سقف متحرک چادری مکانیکی و یا دستی، این عمل با دستی انجام می شود و از نظر هزینه ای نیز به صرفه تر است.

این مطلب را هم شاید دوست داشته باشید
شركت سازه هاي پارچه اي ماهوت در هجدهمين نمايشگاه بين المللي صنعت ساختمان

سقف متحرک برقی

مواد و متریال بکار رفته در این سقف ها پارچه های PVC با طول عمر و کارایی بالا و خاصیت ضد آب بودن و هوا بند بودن در عین سبکی است که شرکت سازه پارچه ای ماهوت به عنوان یکی از خوشنام ترین شرکتهای متخصص در این صنعت معمولا از بهترین نوع پارچه های آلمانی استفاده می نماید  . پروفیل های بکار رفته . در اینگونه سیستم های سقف پارچه ای همگی از جنس آلومینیوم با رنگ الکترو استاتیک می باشد . چراغ های بکاررفته در سیستم از LED می باشد که برای هارمونی بیشتر نورپردازی خاصی در زیر لایه پارچه ای جمع شو تعبیه شده. ومعمولا نیازی به نورپردازی مجدد محیط وجود ندارد.

موتور استفاده شده در سیستم سقف پارچه ای مختلف است  که شرکت سازه های پارچه ای ماهوت  معمولا بسته به درخواست مشتری موتورهای شرکت سامفی فرانسه (Somfy) را پیشنهاد و استفاده می نماید و همچنین امکان نصب سنسور هوشمند باران، برف و یا آفتاب بر روی سیستم های مذکور وجود دارد؛ بدین صورت که با تنظیم سنسور، دیگر نیازی به دستور و حضور کاربر نمی باشد و در صورت شروع برف و باران بصورت کاملا اتوماتیک بسته می شود. شایان ذکر است که تلفیق این سقف ها با شیشه های متحرک دور تا دور استفاده از محیط را بهینه می سازد.

برای دیدن پروژه های این محصول کلیک کنید.

روف گاردن

روف گاردن – پشت بام سبز – طراحی و چیدمان پشت بام

کاربرد سقف متحرک پارچه ای در کجاهاست؟

از سقف متحرک پارچه ای در مکان های مختلفی مانند روف گاردن .می توان استفاده کرد و از جمله سقف هایی است که دامنه و تنوع مصرف دارد. همچنین از سقف پارچه ای ثابت و سقف متحرک پارچه ای. به عنوان سایه بان در برابر نور خورشید و حفاظت در برابر باد و باران استفاده می شود. سقف متحرک پارچه ای را می توان در مکان های مختلف. با کاربری های متفاوت استفاده کرد و اما مکان هایی که بیشترین کاربرد را دارند شامل:

این مطلب را هم شاید دوست داشته باشید
رفتار پارچه در سازه های پارچه ای

سایبان استخر فضای باز: برای محافظت و تمیز نگه داشتن استخر و اطراف آن از آلودگی و کثیفی؛ یکی از گزینه هایی که می توان استفاده کرد سقف متحرک پارچه ای است، از این رو علاوه بر محفوظ ماندن استخر از آلودگی، نمای ظاهری خوبی هم به وجود می آید.

 

سقف متحرک رستوران و سایه بان کافه ها و رستورانها:

  اگر فضای رو بازی داشته باشد و یا بخواهد به طریقی از فضای جلوی کافه ی خود استفاده کند . یکی از انتخاب های بسیار پرطرفدار و مناسب سقف پارچه ای متحرک می باشد. که می توان با در اختیار داشتن چنین سقفی در ریزش های جوی و آفتاب از آن استفاده کرد . با این کار رضایت مندی مشتری ها را به حداکثر رساند.

 

سازه های چادری استادیوم:

برای محافظت تماشاگران در یک استادیوم می توان از سازه های چادری استفاده کرد. یکی از گزینه های مورد استفاده سایبان پارچه ای متحرک برای استادیوم هایی مانند زمین فوتبال، زمین تنیس و… می باشد تا درهنگام برگزاری مسابقات که همراه با آب و هوای بد جوی مانند طوفان و باران های شدید یا در زمانی که  شدت تابش نور خورشید زیاد است مسئولان با بستن سقف متحرک تماشاگران را از این شرایط جوی محافظت کنند.

سقف اتوماتیک گلخانه:

یکی از گزینه های مناسب برای کنترل نور خورشید ، باد و… در فضاهایی مانند گلخانه می تواند پوشش سقف اتوماتیک باشد. برای ایجاد شرایط مناسب در داخل گلخانه. بسته به گیاهان این مکان با باز کردن و بستن سازه پارچه ای متحرک می توانند. شرایط مناسب را در این مکان ایجاد نمایند.

این مطلب را هم شاید دوست داشته باشید
محصولات فضای باز شامل چه وسایلی است؟

سقف تراس و روف گاردن

برای ایجاد یک مکان زیبا در تراس ها و روف گاردن منازل و باغ ها و روف گاردن ساختمانها  می توان از سازه کششی چادری متحرک استفاده کرد. تا علاوه بر زیبایی مانع تابش مستقیم نور خورشید و ریزش باران و برف به زیر سقف شد .

سقف استخر اتوماتیک

شرکت سازه های پارچه ای ماهوت

ما در شرکت سازه های پارچه ای ماهوت اکنون مفتخریم به لطف خداوند متعال و همت تیم طراحی و فنی شرکت سازه های پارچه ای ماهوت، خوشنام ترین برند در این حوزه پروژه های بسیاری را طراحی و اجرا نماییم . که از آن جمله می توان به پروژه هتل اسپیناس پالاس و هتل مارینا و کیبل اسکی کیش و مجموعه هواپیمایی ماهان و …. بسیاری از پروژه های دیگر اشاره کرد.

آدرس سایت شرکت سازه های پارچه ای ماهوت www.mahoot.ir

شرکت سازه های پارچه ای ماهوت با افتخار آماده مشاوره و پاسخگویی به شما در مورد سازه های پارچه ای ثابت و متحرک خواهد بود . برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس (36428179-021) باشید .

 

 

نوشته های مشابه