سقف متحرک پروژه منزل شخصی تهران

مکان

تهران

برند پارچه

Mehler آلمان

نوع پارچه

Pvc-Pvdf-PesFabric

سقف متحرک(مدل پیشرو) امکان سایه اندازی و یا استفاده از نور روز را ،بسته به نیاز کاربر فراهم می آورد .این سایبان بازو بسته شونده (به صورت دستی و یا کنترول از راه دور)پوششی مناسب برای فضاهای باز رستورانی و ویلاها است که با هر محیطی سازگاری دارد.این پروژه به گونه ای طراحی شده که قابلیت باز و بسته شوندگی با توجه به تغییر شرایط محیطی در فصول مختلف داشته باشد.

تاریخچه سقف متحرک

ساخت بنا با سقف متحرک از اعصار پیش رواج داشته است مانند چادرهای عشایر و یا ولاهای رومی. ولاهای رومی که نوعی تئاتر رومی مرکب از تیرهای چوبی و ترکه‌های عمودی بوده است که با طناب به هم متصل می شده و با کشیدن طناب زاویه قرارگیری طناب را متغیر می ساخته‌اند. در باغسازی دوره قاجاریه از سازه‌های سبک در باغها به جهت ایجاد سایه در میان باغ استفاده می شده که در تابستان در زیر این چادرها محل گذراندن اوقات فراغت و انواع مراسم بوده است.

در دو دهه اخیر توان بشر برای ساخت سقف‌های متحرک افزایش یافته و اساس این تحول انعطاف‌پذیری و بهینه شدن اقتصادی اجرای آن نسبت به سقف‌های ثابت و سنتی است که یکی از مزیت‌های این گونه سازه‌ها به حساب می‌آید. امروزه سقف بیشتر ورزشگاه‌ها از سقف‌های متحرک ساخته شده است. لازم به ذکر است سازه‌های باز و بسته شونده با سازه‌های پیش ساخته متفاوت است. در همه ساختمان‌ها نوعی پیش ساختگی وجود دارد مثلا مصالح فولادی در ساختمان تولید نمی‌شوند اما در سازه‌های باز و بسته شونده کل سازه بنا در کارخانه کاملا سرهم شده و سپس به منطقه مورد نظر حمل شده و سپس با باز کردن قطعات، قابلیت جمع شدگی و تا شدن پیدا کرده و در محل ساختمان گسترده شده و سازه کل ساختمان در یک جا به دست می‌آید.

مزایای سقف متحرک

تطبیق پذیری با شرایط محیطی.

کاهش مصرف انرژی

قابلیت گسترش: یک یا چند بار

امکان استفاده در تمام سازه یا بخشی از آن

سهولت جابجایی

اقتصادی بودن (که بستگی به مقیاس و نوع پروژه نیز دارد).